درباره ما

____________________________________________________

بنام خدا

دانش ریاضی از دیرباز مورد توجه بوده است و میتوان آن را از کهن ترین دانش های مورد استفاده بشر دانست که همواره درعلوم مختلف راه گشا بوده است. البته فقط دانش ریاضی نیست که این چنین راه گشا است بلکه قدرت تفکرو خلاقیت حاصل از ریاضی ورزیدن خود به عنوان دستاوردی سترگ نقش پر رنگی در جلو بردن مرزهای علم ایفا میکند. علاوه بر آن ریاضیدانان واقعی از رو به رو شدن  با مشکلات زندگی هراسی ندارند لذا ان ها قادر هستند به طور منطقی با مشکلات رو به رو شوند و ان ها را حل کنند. لذا اهمیت ریاضی و ریاضی ورزیدن برای کسی پوشیده نیست اما با توجه به شرایط فعلی کاملا واضح است که آن طورکه شایسته است در میهن عزیز ما به ریاضیات پرداخته نمی شود از مهم ترین گام ها برای پیشرفته ریاضیات و اشنا کردن دانش اموزان با ریاضی برگزاری مسابقات ریاضی است که دانش اموزان در پی آن با جنبه خلاقانه و جذاب ریاضی اشنا می شوند و زمینه رشد ان ها فراهم می شود.
جای تامل دارد که ریاضیدانان بزرگی در ایران بوده و هستند که نسل جدید کمتر با ان ها اشنا است وفراهم کردن زمینه این اشنایی میتواند باعث به وجود امدن شور و اشتایق در نسل جوان شود و به بهبود وضعیت فعلی ریاضیات کمک کند. لذا تصمیم گرفتیم نام ریاضیدان شهیر دیار کریمان، ابوعبدالله محمد بن عیسی ماهانی را برای این مسابقه انتخاب کنیم. این ریاضیدان بزرگ، در زمینه هندسه و ریاضیات محض کارهای بزرگی انجام داده ست تا انجا که به دلیل کارهای وی بر روی معادلات از درجه 3 به این نوع از معادلات، معادلات ماهانی نیز گفته می شود. و حتی دانشکده ریاضی دانشگاه شهید باهنر کرمان که جزء بهترین دانشکده های ریاضی کشور محسوب می شود با عنوان دانشکده ریاضی ماهانی شناخته می شود.
لذا گروهی از فارغ التحصیلان و دانش اموزان مدارس سمپاد و برگزیدگان المپیاد های علمی با همکاری خانه ریاضیات و اموزش و پرورش کرمان بران شدیم تا قدمی هر چند کوچک در راستا بهبود وضع فعلی ریاضیات در کشورعزیزمان و معرفی ریاضیدانان بزرگ ایرانی به دانش اموزان، بر داریم، باشد که زمانی برسد که تمام دانش اموزان این مرز و بوم با مفهموم واقعی و اصیل ریاضیات اشنا شده و از ان در جهت پیشرفت ایران عزیز استفاده کنند.
از کسانی که صمیمانه در این راه به ما کمک کردند، خانم دکترنسیبه ملاحسنی مدیر خانه ریاضیات کرمان، اقای دکترعباس سالمی رئیس دانشکده ریاضی ماهانی، اقای دکترحسین مومنایی ازهیئت علمی دانشگاه شهید باهنر و خانم فاطمه نمازیان مسئول المپیاد کرمان آقای سعیدوآقای محمدعلی محبی باشگاه دانش پژوهان آیریسک و سایت سابمیت کمال تشکررا داریم.